R E N D .

Łożyska i rolki toczne

Łożyska kulkowe / Łożyska igiełkowe / Łożyska wrzecionowe / Łożyska baryłkowe / Łozyska wysokotemperaturowe / Łożyska oporowe / Łożyska stożkowe / Łożyska skośne / Łożyska samonastawne / Łożyska ślizgowe, przegubowe / Łożyska walcowe

lozyska

Łożyska przemysłowe

Łożyska przemysłowe są prostymi elementami maszyn, ale mają kluczowe znaczenie dla aplikacji ruchu. Zadaniem łożyska jest zmniejszenie sił tarcia między dwiema ruchomymi częściami poprzez zapewnienie powierzchni, na której można się toczyć, a nie przesuwać. Jeśli coś się skręca, obraca lub porusza, prawdopodobnie posiada łożysko. Łożysko składa się z gładkich rolek lub metalowych kulek oraz gładkich powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, zwanych bieżniami, po których toczą się rolki lub kulki. Te rolki lub kulki działają jako nośnik ładunku dla urządzenia, umożliwiając mu swobodne obracanie się.

Łożyska to zespoły mechaniczne składające się z elementów tocznych oraz bieżni wewnętrznych i zewnętrznych, które są używane do zastosowań z wałami obrotowymi lub liniowymi. Istnieje kilka różnych typów łożysk które można podzielić np. ze względu na rodzaj tarcia: łożyska cierne tj. łożyska stałe, łożyska dzielone, łożyska samonastawne, łożyska regulowane ślizgowe. Aby zminimalizować tarcie w łożysku stosuje się łożyska z właściwościami tocznymi tj: łożyska kulkowe (jednorzędowe, dwurzędowe, skośne, wzdłużne), wałeczkowe (samonastawne, stożkowe, igiełkowe, walcowe, baryłkowe. Można również klasyfikować i dobierać łożyska pod względem obciążenia. Mamy wtedy do wyboru łożyska promieniowe, oporowe, obrotowe, ślizgowe. Na podstawie kształtu łożyska klasyfikuje się jako: łożyska o płaskim kształcie, okrągłe, cylindryczne. Nasi specjaliści pomagają w doborze najlepszych rozwiązań do potrzeb naszych klientów.

Zastosowanie łożysk

Zastosowania łożyskowe obejmują praktycznie każdą branżę, w której stosuje się ruchome komponenty i sprzęt. Na przykład:

  • Łożyska kulkowe i wałeczkowe są stosowane we wszelkiego rodzaju maszynach, od pomp zasilających kotły po przekładnie samochodowe.
  • Łożyska montowane są szczególnie powszechne na przenośnikach, w połączeniach wałów, a zwłaszcza tam, gdzie długie odcinki wałów muszą być podparte przez zespoły z obudową, gdzie łożysko nie jest chronione przez inną obudowę, taką jak obudowa przekładni.
  • Łożyska liniowe są używane wyłącznie w zastosowaniach liniowych, takich jak stoły przesuwne. Łożyska liniowe mają możliwość dokładniejszego kontrolowania prędkości niż inne typy łożysk. Charakteryzują się dużą sztywnością i zdolnością do przenoszenia dużych obciążeń. Nie wymagają również konserwacji i smarowania. Łożyska te są idealne do urządzeń do przetwarzania żywności i maszyn pakujących.
  • Łożyska ślizgowe są używane przede wszystkim do zastosowań nośnych w dużych projektach inżynierii lądowej, takich jak mosty, gdzie przenoszą ograniczony zakres ruchu, w przeciwieństwie do innych łożysk tutaj, gdzie głównym problemem jest ruch — promieniowy lub liniowy.
  • Łożyska jubilerskie są ograniczone do bardzo małych urządzeń i ruchów i nie opierają się na żadnych elementach tocznych. Łożyska jubilerskie są zwykle stosowane w zegarkach mechanicznych.
  • Łożyska beztarciowe to dowolna z innych konstrukcji specjalnego przeznaczenia, które obejmują łożyska powietrzne, łożyska magnetyczne itp.

Trwałość łożysk

Z definicji, trwałość łożyska to „okres pracy wyrażony w godzinach lub milionach obrotów przy danej prędkości obrotowej, obliczany do chwili wystąpienia pierwszych oznak zmęczenia materiału”. Ponieważ trwałość zależna jest od naturalnych procesów zużycia takich jak ścieranie czy zmęczenie materiału, a liczne badania wykazały, że zjawisko zmęczenia materiału przebiega w sposób nieregularny, stąd też określono pojęcie trwałości umownej i przyjęto za nią taką liczbę obrotów, jakie osiągnie bez objawów zmęczenia 90% badanych łożysk w określonych warunkach.

Nasz asortyment w kategorii ŁOŻYSKA I ROLKI TOCZNE

Łożyska kulkowe

Łożyska igiełkowe

Łożyska wrzecionowe

Łożyska baryłkowe

Łozyska wysokotemperaturowe

Łożyska oporowe

Łożyska stożkowe

Łożyska skośne

Łożyska samonastawne

Łożyska ślizgowe, przegubowe

Łożyska walcowe

Rolki toczne

Główki cięgieł, łożyska oczkowe

Łożyska samonastawne w oprawie